Stanik sportowy do biegania - modny gadżet czy mush-have biegaczek?

2022-09-09
Stanik sportowy do biegania - modny gadżet czy mush-have biegaczek?

Stanik sportowy do biegania - modny gadżet czy mush-have biegaczek?

Bieganie zaczyna się zupełnie niewinnie: pierwsze przebiegnięte kilometry... potem debiut w zawodach, pokonywanie kolejnych barier czasowych i dystansów... aż w końcu jesteś w środku nocy, na połowie z 100 km ultra maratonu, a w oddali majaczy czerwone, pulsujące światełko tylnej latarki biegacza, który lekkim krokiem przed chwilą Cię wyprzedził....

Bieganie to dla niektórych sposób na życie, pasja, która potrafi wyciągnąć z niejednego, destrukcyjnego nałogu. To jednak nie tylko czynność, ale buty, odzież, plecak z bukłakiem, żele energetyczne i mnóstwo innych gadżetów. Wśród nich - sportowy stanik do biegania. Fanaberia, a może niezbędny element bielizny biegaczek? Przeczytaj i dowiedz się, czy warto inwestować z biustonosz do biegania.

Jak zachowują się kobiece piersi w czasie biegania?

Aby odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie, warto poznać kilka faktów związanych z budową piersi i ich zachowaniem się w czasie biegania:
Piersi kobiece nie są podtrzymywane przez mięśnie, które można by było wzmocnić czy wyćwiczyć. Za ich utrzymywanie w jednym miejscu odpowiedzialne są więzadła Coopera, które nie są elastyczne. Jeśli zatem ulegną rozciągnięciu, piersi zmienią również swój kształt.

W czasie marszu czy biegu piersi ruszają się w trzech wymiarach - podskakują i opadają ale również kołyszą się na boki. Gdyby narysować tor, po jakim porusza się biust, miałby on kształt leżącej ósemki. Na przeciążenia w czasie biegu narażone są nie tylko więzadła, ale również skóra na biuście. Jest ona na tyle delikatna, że regularne pokonywanie biegiem dłuższych dystansów może doprowadzić do powstania rozstępów.

Jednym z częstych dolegliwości, na które skarżą się kobiety uprawiające jogging, jest ból piersi. Być może pomyślisz, że problem dotyczy jedynie pań o obfitym biuście? Nic bardziej mylnego. Jego wielkość ma w tym przypadku znaczenie drugorzędne. To tylko kilka przykładów pozwalających stwierdzić, że inwestycja w stanik sportowy do biegania ma sens. Co zatem różni ten biustonosz od tych, noszonych codziennie?

Jakie charakterystyczne cechy posiada stanik sportowy do biegania?

Jak łatwo się domyśleć, głównym zadaniem, stojącym przed biustonoszem sportowym, jest stabilizacja piersi i ograniczenie ich kołysania. Stąd też jego przednia część wykonana bywa z kilku warstw. Ich zadaniem będzie zbudowanie elastycznego, oddychającego rusztowania, które z jednej strony będzie unieruchamiać biust a z drugiej - nie może dopuszczać do zbytniego ucisku. Stąd też materiał, z którego jest on uszyty, musi być zarówno sztywny, jak i w pewnym stopniu elastyczny. Poza użytą tkaniną, funkcję stabilizującą w staniku sportowym do biegania pełnić mogą dwa zapięcia - w klasycznym miejscu, z tyłu, na linii pod biustem oraz wyżek, na wysokości łopatek.


Materiał bezpośrednio przylegający do skóry musi również minimalizować ryzyko otarć naskórka w każdym miejscu, w jakim styka się z ciałem. Dotyczy to również ramiączek oraz zapięć. Stąd też obszary te są dodatkowo, miękko wyściełane wewnątrz. Aby biustonosz spełniał swoje funkcje, należy zaopatrzyć się we właściwy rozmiar. Jednakże powinien on również mieć możliwości regulowania długości ramiączek czy obwodu.

Jakie korzyści daje używanie stanika sportowego do biegania?

Badania wykazują, że dobrze dobrany biustonosz może zmniejszyć nadmierny ruch biustu nawet o 74%. Tym samym znika odczuwany przez kobiety ból i dyskomfort, a piersi nie tracą swojej sprężystości. Naskórek nie jest narażony na otarcia, a prawdopodobieństwo rozstępów jest mocno zredukowane. Zatem jeśli wiesz już, że bieganie zostanie z Tobą na dłużej, rozważ zainwestowanie w dobrej jakości biustonosz do biegania.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel