Po czym poznać, że stanik jest źle dobrany?

2021-05-24
Po czym poznać, że stanik jest źle dobrany?

Właściwie dopasowany biustonosz - dlaczego to takie ważne?

Biustonosz to przede wszystkim wsparcie dla Twojego biustu, czyli jednej z tych części ciała, które wymagają największej troski. Ze względu na budowę anatomiczną i delikatną skórę w okolicy piersi dobór odpowiedniego stanika jest kluczowy nie tylko dla komfortu i zakresu ruchu, ale też zdrowia. To ważne zwłaszcza w przypadku posiadaczek większego biustu, który bardziej ciąży, łatwiej zmienia położenie podczas chodzenia czy uprawiania sportu, ale też szybciej traci elastyczność. Warto wspomnieć o tym, że chociażby więzadła Coopera szybciej rozciągają się z powodu nie tylko niewłaściwej pielęgnacji, ale też właśnie noszenia źle dobranego stanika. Również w przypadku mniejszych piersi trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy prawidłowo dobieramy biustonosz. Nieodpowiednie materiały czy zbyt krępujące ramiączka i zapięcia mogą nie tylko podrażniać skórę, ale nawet, w skrajnych przypadkach, doprowadzić do poważnych ran czy deformacji. Dotyczy to zarówno biustonoszy z fiszbinami, usztywnianych, jak i z miękkimi miseczkami!
Biustonosz Triumph bordowy Amourette 300 WHP usztywniany z fiszbinami
Biustonosz Triumph stalowy Mirage Spotlight W minimizer miękki z fiszbinami
Nie zapominajmy także o tym, że biustonosz pełni też funkcję estetyczną - źle dobrany nieelegancko układa się pod stylizacją (na przykład powodując powstawanie wałeczków pod za ciasnym pasem obwodu), ale sprawia też, że same piersi nie prezentują się atrakcyjnie (nie mają odpowiedniego kształtu, są zbyt spłaszczone czy „przecięte” w połowie brzegiem miseczki). Jak poznać, czy stanik, w którym chodzisz na co dzień, jest dobrze dobrany? Przekonaj się o tym bez pomocy profesjonalnej brafitterki. 

Po czym poznać, że miseczki są za małe?

Nie ma znaczenia, czy preferujesz miękką bieliznę koronkową, czy biustonosze usztywniane. Zawsze powinnaś zwracać uwagę na to, czy stanik jest prawidłowo dobrany do rozmiaru Twojego biustu. Kluczowe będzie to, jak układają się miseczki. Jeśli materiał się fałduje, fiszbiny sięgają niemal pod pachy, a między piersią i miseczką pojawia się pusta przestrzeń, prawdopodobnie biustonosz jest na Ciebie za duży. Jeśli miseczki są za małe, będą zgniatać lub spłaszczać biust, a Ty nie będziesz mogła swobodnie oddychać. W biustonoszu typu balkonetka piersi nie mogą “wylewać się” z miseczki lub być „przecięte” w połowie. Te mają je subtelnie podpierać od dołu i tworzyć wokół nich zaokrągloną, zgodną z anatomią linię.

Trik brafitterek? Jeśli chcesz wyeksponować piersi w głębokim dekolcie, nigdy nie wkładaj za małego biustonosza, który „wypchnie” je w górę. Do tego służą odpowiednie modele bielizny push up bądź na przykład staniki typu plunge. 
Biustonosz Triumph fioletowy Lovely Micro WHUM push-up miękki z fiszbinami z ramiączkami różne warianty

Nieprawidłowo dobrany obwód - czy to Twój problem?

Kolejny aspekt, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę nie tylko podczas dobierania biustonosza, ale też po kilku miesiącach jego noszenia to obwód. Ten pas w największym stopniu wpływa na podparcie piersi, musi być więc idealnie dopasowany - nie za duży i niezbyt ciasny. Za mały obwód można rozpoznać z daleka - wpija się w ciało, krępuje ruchy, często też powoduje nieprzyjemne otarcia. Za duży może wiązać się z większym komfortem, ale jest niebezpieczny dla zdrowia. Dlaczego? Po pierwsze nie daje solidnego podparcia piersiom, po drugie przenosi odpowiedzialność za ich podtrzymanie na ramiączka, które mogą z kolei uciskać ramiona, a co za tym idzie - nerwy oraz naczynia krwionośne, które się w nich znajdują. Jeśli masz większe piersi i nosisz za duży w obwodzie biustonosz, miseczki będą odstawać i podsuwać się do góry. Nawet biustonosz usztywniany z fiszbinami nie spełni wtedy prawidłowo swojego zadania. Najlepszym pomysłem jest kupowanie bielizny zapinanej na 3-stopniowe zapięcie, które można dostosować do swoich potrzeb. Pamiętaj o tym, że pas obwodu może się rozciągać po czasie pod wpływem, chociażby częstego prania czy utraty elastyczności włókien. 

Jak rozpoznać, że ramiączka źle leżą?

Ramiączka często wydają się najmniejszym problemem - w końcu w większości modeli biustonoszy są one regulowane. Jednak często kobiety zapominają, że na bieżąco należy sprawdzać, czy mają one optymalne ustawienie - nie zsuwają się, ale też nie wpijają w ciało. Ten element stanika, podobnie jak pas obwodu, może się z czasem rozciągać, warto więc się upewnić, że dana długość nadal nam odpowiada. Ważna dla posiadaczek sporego biustu jest szerokość ramiączek - zbyt wąskie pod wpływem ciężaru biustu wbijają się w ciało, mogąc doprowadzić nawet do uszkodzenia skóry na ramionach. Ramiączka pełnią też istotną rolę w biustonoszach sportowych
Biustonosz Sportowy Triumph szmaragdowy Triaction Cardio Cloud P usztywniany bez fiszbin
Jeśli prawidłowo dobierzesz biustonosz, będziesz nie tylko estetycznie i elegancko wyglądać, ale też czuć się komfortowo przez cały czas. Odstające miseczki, wpijające się w ciało ramiączka czy fiszbiny, które sięgają aż pod pachę to znak, że stanik nie jest dla Ciebie odpowiedni. Zajrzyj do naszego sklepu z bielizną damską Triumph oraz Sloggi i zafunduj sobie właściwy model!  

Trzy pytania które musisz sobie zadać, zanim wybierzesz bieliznę dopasowaną do potrzeb swojej sylwetki - sprawdź.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel